Staff managers will be contacting committee leaders to plan alternatives for conducting committee business. For any committees that collected money for events, ASTM will work to issue refunds as necessary. Attendees are responsible for canceling hotel reservations. If you are staying at the Boston Marriott Copley Hotel, you will receive an email from them to facilitate canceling your reservation. If you are staying at another hotel, you must contact them directly to cancel.

    Amusement Rides and Devices Line Schedule

    Meeting Of Committee F24

    Wednesday February 12 2020 - Saturday February 15 2020

    New Orleans Marriott, New Orleans, LA


    Meeting Day Start - Stop Times
    F24 CAPA ASTM Meeting (E. Guerrero) NOT MEETING
    F24 New Member Training Wednesday 02:00PM - 03:00PM
    F24 Student Attendees Only Workshop (C. Noveral & L. Freeman) Wednesday 03:00PM - 04:00PM
    F24 Student Attendee/F24 Leadership Meet and Greet (B. King) Wednesday 04:00PM - 05:00PM
    F24 Welcome Reception Wednesday 05:30PM - 06:30PM
    F24 Main Opening Meeting Thursday 08:00AM - 09:00AM
    F24 Portable Amusement Operators Task Group (B. Pickett) Thursday 02:00PM - 03:00PM
    F24 State Regulators (M. Faulk) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F24 Future Leaders of F24 (F. Gonzales) Friday 01:30PM - 02:00PM
    F24 VR/AR (J. Schwartz) Friday 03:00PM - 04:00PM
    F24 Industry Panel for Students (B. King) Friday 04:00PM - 06:00PM
    F24 Reception Friday 06:00PM - 07:00PM
    F24 Main Opening Meeting Saturday 08:00AM - 08:15AM
    F24 Main Committee Closing Session Saturday 10:30AM - 11:00AM
    F241000 Test Methods & Flame/Smoke Task Group (R. Berry) Friday 03:00PM - 04:00PM
    F241000 Test Methods Saturday 08:15AM - 08:30AM
    F242000 Specifications and Terminology (B. Jensen) Thursday 02:30PM - 04:00PM
    F242000 Specifications and Terminology Saturday 08:30AM - 08:45AM
    F242400 Task Group on Netting (J. Rexroad) NOT MEETING
    F242400 Fall Protection (M. Jasper) Thursday 09:30AM - 10:00AM
    F242400 Station Guarding (M. Jasper) Thursday 10:00AM - 11:00AM
    F242400 Task Group on F2291 Patron Clearance Envelope (D. Jodoin) Thursday 11:00AM - 12:00PM
    F242400 Evacuation Task Group (M. Jasper) Thursday 11:00AM - 12:00PM
    F242400 Orphan Ride Task Group (D. Jodoin) Thursday 01:00PM - 02:00PM
    F242400 Task Group on Electrical Requirements, Safety-Related Control Systems & Security (J. VanDam & L. Freeman) Thursday 01:00PM - 04:30PM
    F242400 F1193 Task Group (Sullivan/Relich) Thursday 01:00PM - 02:00PM
    F242400 Task Group on Restraints (L. Diaz) Thursday 02:00PM - 03:00PM
    F242400 F2291 Acceleration Task Group (K. Kelly & J. Schwartz) Thursday 03:00PM - 05:00PM
    F242400 Loads & Strengths (C. Noveral) Friday 08:30AM - 12:00PM
    F242400 Task Group on Major Modification (L. Diaz) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F242400 Rider Eligibility Task Group (Woodcock) Friday 02:30PM - 04:00PM
    F242400 Design and Manufacturing Subcommittee Meeting (D. Jodoin) Friday 04:00PM - 05:30PM
    F242400 Update Report Saturday 08:45AM - 09:00AM
    F243000 Task Group on Maintenance F853 (J. Relich) NOT MEETING
    F243000 Task Group on Training Entities for Amusement Ride Operators/Technicians & Auditors (J. Borba) Thursday 02:00PM - 04:00PM
    F243000 Maintenance and Inspection Saturday 09:00AM - 09:15AM
    F244000 Task Group on F770 Revision (Riggleman) Friday 08:30AM - 12:00PM
    F244000 Operations Saturday 09:15AM - 09:30AM
    F246000 Task Group on Trains - Operations (T. Smith & R. Lwin) Thursday 09:00AM - 10:30AM
    F246000 Task Group on Trains - Steam Locomotives (R. Lwin) Thursday 10:30AM - 12:00PM
    F246000 Task Group on Railway Trains Rolling Stock (J. Abendshien) Thursday 01:00PM - 02:00PM
    F246000 Task Group on Railway Track (S. Bautista) Thursday 02:30PM - 03:30PM
    F246000 Task Group on Trains - Steam Locomotives (R. Lwin) Friday 08:30AM - 12:30PM
    F246000 Task Group on Bumper Boats (D. Hansen) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F246000 Task Group on Go-Karts (D. Hansen) Friday 02:00PM - 03:00PM
    F246000 Special Rides/Attractions Subcommittee Meeting (Craven) Friday 04:00PM - 05:00PM
    F246000 Update Report Saturday 09:30AM - 09:45AM
    F246100 Task Group on Mountain Coasters (J. Barrow) Wednesday 01:00PM - 04:00PM
    F246100 Task Group on Bungee Jumping (M. Teske) Wednesday 01:00PM - 04:30PM
    F246100 Task Group on Aerial Adventure Courses (J. Krupa) Thursday 09:00AM - 12:00PM
    F246100 Task Group on Amusement Challenge Areas (L. Miller) Thursday 09:00AM - 12:00PM
    F246100 Task Group on Land Based Obstacle Courses (B. VonAncken) Thursday 01:00PM - 05:00PM
    F246100 Task Group on Hayrides (R. Bates) Thursday 02:00PM - 02:30PM
    F246100 Task Group on Bungee Jumping (M. Teske) Thursday 03:30PM - 06:00PM
    F246100 Task Group on Performance Trampolines (L. Hatch) Thursday 04:00PM - 06:00PM
    F246100 Task Group on Trampoline Courts (E. Reed) Friday 08:30AM - 12:00PM
    F246100 Task Group on Perception Altering Experiences (J. Freeman) Friday 08:30AM - 10:00AM
    F246100 Task Group on Air Inflated Devices (M. Viechweg) Friday 08:30AM - 12:00PM
    F246100 Task Group on Bungee Jumping (M. Teske) Friday 10:00AM - 12:00PM
    F246100 Task Group on Inflatable Impact Attenuation Systems (E. Levitt) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F246100 Task Group on Bodyflight/Indoor Skydiving (J. Oldfather) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F246100 Task Group on Bungee Jumping (M. Teske) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F246100 Adventure Attractions Subcommittee Meeting (P. Slaggert) Friday 02:00PM - 04:00PM
    F246100 Update Report Saturday 09:45AM - 10:00AM
    F247000 Task Group on Surfing Pools (M. Myrman) NOT MEETING
    F247000 Strategy Session (H. Bryant/C. Barrera) Thursday 09:00AM - 10:00AM
    F247000 Task Group on Waterslides (H. Byrant) Thursday 10:00AM - 11:30AM
    F247000 Task Group on Inflatable Waterslides (A. Tanzer) Thursday 11:30AM - 12:00PM
    F247000 Aquatic Play (C. Sumner & C. Biancofiore) Thursday 01:00PM - 03:30PM
    F247000 Task Group on Waterslides (H. Bryant & C. Barrera) Friday 08:30AM - 12:00PM
    F247000 Task Group on Stationary Waves (R. Sharpe) Friday 01:00PM - 02:00PM
    F247000 Task Group on Conveyors for Water Related Attractions (R. Sharpe & K. Ramage) Friday 02:00PM - 03:00PM
    F247000 Water Related Amusement Rides and Devices Saturday 10:00AM - 10:15AM
    F248000 Canadian Task Group Meeting (A. Tanzer & C. Sypher) Thursday 09:00AM - 11:00AM
    F248000 Global Standard Harmonization (G. Hale) Thursday 11:00AM - 12:00PM
    F248000 Harmonization Saturday 10:15AM - 10:30AM
    F249000 Ride Analysis (K. Russell & P. Geering) Thursday 09:00AM - 11:00AM
    F249000 Executive Thursday 04:00PM - 06:00PM
    F249000 Evo Task Group #2 (T. Claasen/J. Borba) Friday 02:00PM - 03:00PM
    F249000 Evo Task Group #1 (C. Noveral/J. Javier) Friday 03:00PM - 04:00PM