Water Line Schedule

    Register Now


    Meeting Of Committee D19

    Sunday January 19 2014 - Thursday January 23 2014

    Hilton Melbourne Beach, Melbourne, FL


    Meeting Day Start - Stop Times
    D19 Training on Interlaboratory Study (ILS) Program (A. Fick) Tuesday 12:00PM - 12:30PM
    D19 Awards Reception Tuesday 06:00PM - 07:00PM
    D19 Main Committee Meeting (M. Sadar) Thursday 09:30AM - 10:30AM
    D190200 Preview Monday 09:00AM - 09:30AM
    D190200 D1129 Terminology/Definitions Monday 09:30AM - 10:30AM
    D190200 Detection/Quanititation Monday 10:30AM - 12:00PM
    D190200 D2777 revision: Equivalency Validation (L. Vanatta) Monday 01:00PM - 01:30PM
    D190200 Reviewing Research Reports for public release Monday 01:30PM - 02:30PM
    D190200 D1141 - Substitute Ocean Water Monday 02:30PM - 03:00PM
    D190200 General Subcommittee Monday 03:00PM - 03:30PM
    D190300 Preview (S. Barnes) Monday 08:30AM - 09:00AM
    D190300 Review Ballot Items (S. Barnes) Monday 09:00AM - 12:00PM
    D190300 New Methods Development, Definitions, Units of Measure, Standards Review (S. Barnes) Monday 01:00PM - 02:00PM
    D190300 New Method On-Line Sensor Specifications (S. Barnes) Monday 02:00PM - 03:30PM
    D190300 New Business (S. Barnes) Monday 03:30PM - 04:00PM
    D190300 General Subcommittee (S. Barnes) Monday 04:00PM - 04:30PM
    D190400 Preview (D. McCurdy) Tuesday 08:00AM - 08:30AM
    D190400 Heavy Metals (A. Mullin) Tuesday 09:00AM - 12:00PM
    D190400 Measurement of Radioactivity (D. Porterfield) Tuesday 01:00PM - 03:30PM
    D190400 Rapid Methods for Radiological Analyses (D. Burns) Tuesday 03:30PM - 04:30PM
    D190400 Activation/Fission Products (B. Shannon) Wednesday 08:00AM - 11:00AM
    D190400 Mass Spec. (D. Beals) Wednesday 11:00AM - 12:00PM
    D190400 General Subcommittee Wednesday 01:00PM - 01:30PM
    D190500 Preview (D. Damrau) Monday 08:30AM - 09:00AM
    D190500 Nitrate + Nitrite Reductase Task Group (W. Lipps) Monday 09:00AM - 09:30AM
    D190500 D1126 Hardness Annex (G. Porter) Monday 10:00AM - 10:30AM
    D190500 Anions in Ultrapure Water (L. Vanatta) Monday 10:30AM - 11:00AM
    D190500 Hexavalent Chromium Task Group (J. Gandhi) Monday 11:00AM - 11:30AM
    D190500 Balloted Methods Non-Metals and Metals (D. Damrau) Monday 01:30PM - 02:30PM
    D190500 General Subcommittee (D. Damrau) Monday 03:00PM - 03:30PM
    D190600 Preview (B. Joyce) Tuesday 08:30AM - 09:00AM
    D190600 Review of Cyanide Methods (J. Sebroski, C. Bucknam, W. Lipps) Tuesday 09:00AM - 11:00AM
    D190600 Carbamates by LC/MS (L. Zintek) Tuesday 11:00AM - 12:00PM
    D190600 BOD (J. Hubbling) Tuesday 01:00PM - 01:30PM
    D190600 Review of Old Organic Methods and Ballots (T. Patten) Tuesday 01:30PM - 02:00PM
    D190600 Total Nitrogen & Phosphorus by Oxidation/IC (R. Jack) Tuesday 02:00PM - 02:30PM
    D190600 Total Nitrogen by Combusction/Chemiluminescence Det. (B. Clifford) Tuesday 02:30PM - 03:00PM
    D190600 General Subcommittee (R. Joyce) Tuesday 03:30PM - 04:00PM
    D190700 Preview (R. Ferrari) Tuesday 08:30AM - 09:00AM
    D190700 New Standards, Negatives, & Reapprovals Issues (R. Ferrari) Tuesday 09:00AM - 10:00AM
    D190700 Negatives (R. Ferrari) and Insitu Turbidity Discussions (M. Sadar) Tuesday 10:00AM - 12:00PM
    D190700 Negatives (R. Ferrari) and Insitu Turbidity Discussions (M. Sadar) Tuesday 01:00PM - 02:00PM
    D190700 General Subcommittee (R. Ferrari) Tuesday 02:00PM - 03:00PM
    D190800 Preview (V. Smith) Monday 09:30AM - 10:00AM
    D190800 Various Task Groups Monday 10:00AM - 11:00AM
    D190900 Preview (R. Jack) Wednesday 01:30PM - 02:00PM
    D190900 Methane Ethane Headspace (Anne Jurek) Wednesday 02:00PM - 02:30PM
    D190900 Methods Development for Natural Radionuclides in FBW and Produced Fluids (M. Shultz) Wednesday 02:30PM - 03:00PM
    D190900 Treatment Considerations for Frac Water (G. Ganzi) Wednesday 03:00PM - 03:30PM
    D190900 New Method for Measuring Total Bacteria using a Targeted Enzyme Activity (L. Rogers) Wednesday 03:30PM - 04:00PM
    D190900 Assessment of Occupational Chemical Exposures to Hydraulic Fracturing Fluids (B. Fait) Wednesday 04:00PM - 04:30PM
    D190900 General Subcommittee (R. Jack) Wednesday 04:30PM - 05:00PM
    D199000 Preview Executive (M. Sadar) Sunday 05:30PM - 06:30PM
    D199000 Closing (M. Sadar) Thursday 09:00AM - 09:30AM
    D199001 Tech Ops (W. Lipps) Thursday 07:30AM - 09:00AM
    D199002 Long Range Planning (J. Gandhi) Sunday 05:00PM - 05:30PM
    D199003 Standards (L. Vanatta) Sunday 04:30PM - 05:00PM
    D199004 ASTM/EPA (B. Telliard) Tuesday 04:00PM - 05:00PM
    D199500 ISO/TAG (M. Blazer) Tuesday 03:00PM - 04:00PM